Choroba zwyrodnieniowa stawu barkowego a rola rezonans barku
Mimo że choroba zwyrodnieniowa stawu barkowego występuje rzadziej niż kolana lub biodra, wciąż może utrudnić codzienne funkcjonowanie wielu osobom, a zwłaszcza tym należącym do grup ryzyka. Żeby rozpocząć odpowiednie leczenie mające złagodzić dolegliwości, konieczne jest odpowiednie rozpoznanie problemu. W tym celu wykorzystuje się badania obrazowe, przy czym jednym z najdokładniejszych z nich jest rezonans magnetyczny.

W artykule mogą znajdować się linki prowadzące do zewnętrznych stron naszych partnerów.
Czym jest choroba zwyrodnieniowa stawu barkowego?
Choroba zwyrodnieniowa stawu barkowego polega na postępującej degradacji chrząstki umiejscowionej na końcach kości budujących staw. Osłabienie chrząstki sprawia, że powierzchnie kości stają się podatne na uszkodzenia. Ich odsłonięcie i ocieranie skutkuje bólu i upośledzeniem ruchomości. Dokładna przyczyna pojawiania się choroby zwyrodnieniowej nie jest znana, ale podejrzewa się, że na rozwój opisywanej patologii może wpływać przewlekły stan zapalny. Przyczyn jest wiele:infekcje bakteryjne, niestabilność barku, urazy i mikrourazy.
Kto jest najbardziej narażony na chorobę zwyrodnieniową barku?
Na chorobę zwyrodnieniową barku narażone są zwłaszcza osoby starsze, w których rodzinie pojawiały się problemy tej natury. Z przewlekłym bólem barku na tle zwyrodnienia, do lekarza zgłaszają się także pacjenci: których codzienna praca wymaga podnoszenia rąk ponad głowę, cierpiący na choroby reumatologiczne, z nadwagą, otyłością, niedoczynnością tarczycy, cukrzycą, palący papierosy i ci, którzy w przeszłości przebyli uraz lub operację barku.
Objawy choroby zwyrodnieniowej barku
Zwyrodnienie barku daje o sobie znać początkowo w czasie aktywności fizycznej wtedy gdy podnosimy ciężkie przedmioty, lub wykonujemy szybkie ruchy angażujące bark. Oprócz bólu może pojawić się także osłabienie mięśni, obrzęki, odgłosy trzaskania w stawie i przeskakiwanie.
Rezonans magnetyczny w diagnostyce zwyrodnienia barku
Leczenie zwyrodnienia barku polega na połączeniu farmakoterapii i rehabilitacji, a w ostateczności na operacji - dobrze przeprowadzone przynosi choremu ulgę i pozwala na powrót do sprawności. Jednak żeby je rozpocząć, lekarz musi mieć pewność co do słuszności rozpoznania. W tym celu korzysta się z badań obrazowych, z których najbardziej popularne to RTG. Niestety wykonanie zdjęcia rentgenowskiego nie zawsze ukaże mniej zaawansowane nieprawidłowości. Dlatego do pogłębienia diagnostyki, pacjentów bardzo często kieruje się na rezonans magnetyczny (MR).
Zalety rezonansu magnetycznego w diagnostyce zwyrodnienia barku
Rezonans magnetyczny wykorzystuje silne pole magnetyczne, fale radiowe i komputer do szczegółowego odzwierciedlenia wnętrza stawu. Obecnie rezonans magnetyczny jest uważany za najbardziej czułe badanie obrazowe, ponieważ łączy obrazy w celu stworzenia trójwymiarowego odzwierciedlenia struktur wewnętrznych.
MR pozwala na dokładną: wizualizację chrząstki stawowej, ocenę torebki stawowej i więzadeł oraz określenie czy w obrębie stawu występują narośla kostne.
Przygotowanie do rezonansu barku
Przed przystąpieniem do badania, koniecznie poinformuj lekarza o wszelkich problemach zdrowotnych, zażywanych lekach lub alergiach. Pamiętaj, że chociaż pole magnetyczne nie jest szkodliwe, ale może powodować nieprawidłowe działanie urządzeń medycznych, m.in. rozruszników serca, implantów metalowych, klipsów naczyniowych, sztucznych zastawek serca.
Jak przebiega rezonans barku?
Podczas badania pacjent kładzie się na stole i zostaje poproszony o pozostanie w bezruchu. MR trwa zazwyczaj od 10 min do godziny, dlatego warto się zrelaksować i myśleć o czymś przyjemnym. W razie gdyby wydarzyło się coś niepokojącego, można zgłosić to lekarzowi, który słyszy pacjenta przez interkom. Nie należy także przejmować się ewentualnym hałasem - jest on związany z pracą urządzenia.
