Upadłość konsumencka - co to jest?
Upadłość konsumencka jest obecnie ogłaszana coraz częściej przez wiele osób. Czym ona dokładnie jest? Jakie warunki konieczne są do spełnienia, aby skorzystać z upadłości konsumenckiej?
W artykule mogą znajdować się linki prowadzące do zewnętrznych stron naszych partnerów.
Co to jest upadłość konsumencka?
Proces upadłości jest bardzo często kojarzony tylko z firmami, natomiast obecnie mogą korzystać z niego również osoby fizyczne, które nie prowadzą własnych firm. Taka upadłość określana jest wtedy jako konsumencka. Co to jest upadłość konsumencka - https://upadlosci-ekspert.pl/2023/01/19/co-to-jest-upadlosc-konsumencka/
Upadłość konsumencka to proces prawny, w którym osoba fizyczna, znana również jako dłużnik, składa wniosek do sądu o oddłużenie z posiadanych przez siebie długów.
Celem upadłości konsumenckiej jest umorzenie lub wyeliminowanie długów dłużnika, takich jak zadłużenie z tytułu niespłaconych długów z kredytów, pożyczek, karty kredytowej, rachunków, a przez to umożliwienie dłużnikowi finansowego startu od nowa.
Warunki, które trzeba spełnić, aby ogłosić upadłość
Aby złożyć wniosek o upadłość konsumencką, dłużnik musi spełniać określone wymagania kwalifikacyjne i postępować zgodnie z określonymi procedurami przewidzianymi przez obowiązujące w Polsce prawo upadłościowe.
Przede wszystkim konieczne jest spełnienie dwóch warunków, by ogłosić upadłość konsumencką:
- 1. Osoba fizyczna nieprowadząca działalności - podstawowym warunkiem do ogłoszenia upadłości konsumenckiej jest bycie osobą fizyczną, która nie prowadzi żadnej działalności. Nie może zatem ogłosić jej osoba mająca własną firmę, zasiadająca w spółce, a także osoba, która ma zawieszoną działalność.
- 2. Niewypłacalność - drugim bardzo ważnym warunkiem jest bycie w stanie niewypłacalności. Oznacza to, że należy w tym przypadku przez minimum 3 miesiące mieć trudności w regulowaniu swoich zobowiązań.
Aby rozpocząć proces upadłościowy, konieczne jest również zgłoszeni się do sądu z wnioskiem o upadłość konsumencką. Składa się go obecnie online. Po jego rozpatrzeniu sąd rozpoczyna proces upadłościowy. Gdy wniosek nie jest wypełniony prawidłowo, w takim przypadku sąd zwraca wniosek do jego ponownego uzupełnienia.
Na skutek upadłości powołuje się syndyka masy upadłościowej, który nadzoruje proces upadłościowy i umożliwia sprawiedliwe traktowanie wierzycieli dłużnika. Zarządza on majątkiem dłużnika, który jest stosowany do opłacenia jego długów względem wierzycieli.
Pomoc w procesie upadłości konsumenckiej mogą zaoferować również kancelarie prawne. Mogą one zaoferować kompleksową obsługę w ramach analizy sytuacji finansowej klienta oraz mogą one poprowadzić klienta przez cały proces upadłościowy.