Postępowanie karne - z jakich etapów się składa?
Jednym z zadań, jakich może podjąć się kancelaria adwokacka, jest postępowanie związane z ustaleniem, czy dokonano czynu zabronionego. W takiej sytuacji adwokat zajmujący się sprawami karnymi staje się pełnomocnikiem jednej ze stron, oskarżonej lub oskarżającej. Dowiedz się więcej na temat tego, z jakich etapów składa się taki proces i co one w praktyce oznaczają dla osób w nie zaangażowanych.

W artykule mogą znajdować się linki prowadzące do zewnętrznych stron naszych partnerów.
Czym jest postępowanie karne?
Zapytany o taką kwestię adwokat zajmujący się sprawami karnymi powinien wyjaśnić zainteresowanemu klientowi, że jest to postępowanie, którego celem jest ustalenie, czy osoba podejrzana o popełnienie czynu zabronionego przez ustawę dopuściła się tego czynu zabronionego. Kancelaria adwokacka broni swojego klienta w tym postępowaniu, aby nie został niesłusznie pociągnięty do odpowiedzialności karnej. Tego typu sytuacje regulowane są przede wszystkim przez kodeks karny i to po niego należy sięgnąć.
Z jakich etapów składa się postępowanie karne?
Zatrudniony adwokat zajmujący się sprawami karnymi z Warszawy lub innego miasta może wyjaśnić, że aby taki proces się rozpoczął, konieczne jest zaistnienie czynu uznawanego za zabroniony, na przykład takiego jak pobicie czy kradzież. Pracownik kancelarii adwokackiej jest w stanie wyróżnić poszczególne etapy takiego działania. Są to poniżej wymienione postępowania:
- Przygotowawcze - rozpoczyna się ono w momencie wpłynięcia zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa. W przypadku zgromadzenia w postępowaniu dowodów potwierdzających popełnienie przestępstwa proces „w sprawie” zmienia się w proces „przeciwko osobie”.
- Przejściowe - na tym etapie dokonuje się oceny merytorycznej i formalnej aktu oskarżenia. Czasami dochodzi tutaj do umorzenia postępowania i tym samym kancelaria adwokacka czy adwokat zajmujący się sprawami karnymi, który broni klienta odnosi sukces.
- Główne - odbywa się ono zgodnie z kolejnością ustaloną na wokandzie. Zaczyna się od przedstawienia aktu oskarżenia. Przedstawia się tam stan faktyczny oraz dowody na jego poparcie, w tym przesłuchuje świadków. Istotnym elementem jest tutaj to, czy oskarżony przyznaje się do postawionych mu zarzutów. Na koniec sąd odczytuje wyrok.
- Odwoławcze - na skutek apelacji pozwala ono na dodatkową kontrolę wydanego przez sąd wyroku. W procedurze karnej wyróżnia się również takie środki zaskarżenia jak sprzeciw bądź zażalenie. Dochodzi wówczas do powtórnego rozpoznania sprawy. Może brać w tym udział adwokat zajmujący się sprawami karnymi czy kancelaria adwokacka. Postępowanie kończy się wydaniem prawomocnego wyroku.
Kto uczestniczy w postępowaniu karnym?
Osoby uczestniczące w takim procesie to przede wszystkim osoby oskarżone i oskarżające, sędzia oraz adwokat zajmujący się sprawami karnymi. Może on pracować w takim miejscu jak na przykład biuro Radkiewicz, kancelaria adwokacka z Warszawy. Samo zaś postępowanie jest podzielone na cztery etapy. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ich temat, to zasięgnij wiedzy u osoby z odpowiednim wykształceniem lub samodzielnie sprawdź źródła, takie jak na przykład kodeks karny, by zapoznać się z obowiązującym aktualnie prawem.