Renowacja skórzanych materiałów - czy da się to zrobić?
Zamsz, nubuk czy licowana - skóra naturalna może dzielić się na różne rodzaje. Niezależnie od wariantu należy troszczyć się o nią w odpowiedni sposób, co nie zmienia faktu, że wcześniej czy później i tak będzie wymagać renowacji. Chcesz się dowiedzieć, jak można ją wykonać? Ciekawi Ci, czy taką procedurę da się przeprowadzić samemu, czy będzie wymagała wsparcia specjalisty? Zachęcamy do przeczytania naszego artykułu. Poznasz dzięki niemu metody oraz narzędzia do odnawiania skórzanych produktów. Zapraszamy do lektury!
W artykule mogą znajdować się linki prowadzące do zewnętrznych stron naszych partnerów.
Co stosować do renowacji produktów ze skóry?
Zanim przejdziemy do tematu naprawy wyrobów z takiego materiału, warto podkreślić rolę profilaktyki. Skóra naturalna to bardzo wdzięczne tworzywo. Jeśli będziesz o nią dbać, możesz cieszyć się jej wyglądem przez lata. Systematycznie ją czyść oraz natłuszczaj przeznaczonymi do tego preparatami. Jeśli znajduje się na meblu, nie stawiaj go w miejscu, gdzie będzie narażony na ciągłą ekspozycję słoneczną, bo wyblaknie. Jeżeli nie masz innego wyjścia, kup ładną narzutę.
Regularna pielęgnacja materiału zaowocuje zyskiwaniem przez niego szlachetności. Podczas gdy inna tapicerka z czasem przestaje estetycznie wyglądać, skóra może tylko pięknieć. Pamiętaj, że zarówno czyszczenie czy konserwacja, jak i renowacja mebli skórzanych wymagają właściwego podejścia. Nie stosuj produktów „do wszystkiego”, sięgaj po środki do wyrobów ze skóry naturalnej. Jeśli chcesz je naprawić, złóż zamówienie w markowym sklepie takim jak Lederzentrum. Znajdziesz w nim odtłuszczacze, ekologiczne płyny do usuwania plam, farby tonujące, pady szlifujące czy szpachle.
Czego używać przy naprawie tapicerki ze skóry?
Jeżeli zamierzasz samodzielnie odnowić skórzany wyrób, możesz kupić specjalny zestaw. Komplet artykułów przeznaczonych do skóry naturalnej zawiera m.in. gąbki, szmatki i szczoteczki oraz pad, którym przeszlifujesz powierzchnię. Dzięki temu stanie się bardziej elastyczna, prócz tego otworzą się jej pory, co ułatwi kolejny etap - farbowanie. Zanim jednak do tego dojdzie, trzeba wyczyścić materiał za pomocą płynu, a później rozpuszczalnika, który go dodatkowo odtłuści.
Kiedy wszystkie punkty z listy zostały wykonane, pora na odświeżenie barwnika. Naprawa tapicerki samochodowej wymaga zlikwidowania miejsc, w których kolor stracił intensywność albo tworzywo z różnych powodów uległo odbarwieniu. Nowoczesne farby tonujące wyróżnia mocne wiązanie się z powierzchnią skóry. Aby zapewnić strukturze materiału ochronę przed ścieraniem świeżo nałożonej warstwy, w ostatnim kroku trzeba nałożyć specjalny środek konserwujący.
Wybierz sprawdzone produkty do renowacji skóry!
Jak widać, naprawa skórzanych wyrobów (w tym mebli) nie musi wcale być trudna. Warto jednak przeprowadzać ją z rozsądkiem. Możesz oddać kanapę do odpowiedniego punktu albo zlecić specjaliście np. renowację tapicerki samochodowej. Inne rozwiązanie to samodzielna praca z zastosowaniem profesjonalnych środków. Decyzja należy do Ciebie. Umiejętnie odnowiona skóra naturalna odwdzięczy Ci się pięknym wyglądem przez kolejne lata. Każdy, kto zobaczy taką sofę bądź fotel, zrozumie, czemu właściciele zamówili właśnie ten produkt.
6 obszarów i przedmiotów w domu, o których czyszczeniu zapominamyNotariusz w Katowicach - Piotrowice: 5 sytuacji, kiedy jego pomoc jest nieocenionaMagazyny samoobsługowe - rewolucja w przechowywaniuWywóz odpadów na obszarze południowej Polski - poznaj najlepsze rozwiązaniaKto wywozi odpady na terenie Warszawy? Sprawdź najważniejsze informacje!Karaluchy w mieszkaniu - jak je wytępić?Pomoc prawna dla pracowników - kiedy i gdzie jej szukać?Dlaczego warto korzystać z usług kancelarii prawnych?Prywatny detektyw Legnica. Zaufaj profesjonalistom, którzy wiedzą, co robią