Rak sromu - jak rozpoznać objawy?
Rak sromu dotyczy kobiecych narządów rodnych. Występuje dość rzadko i najczęściej rozpoznaje się go u pacjentek powyżej 80 roku życia, choć mogą na niego zachorować także bardzo młode kobiety. Raka sromu da się wyleczyć, jednak większość diagnozowanych przypadków to nowotwory na bardzo zaawansowanym stadium rozwoju.

W artykule mogą znajdować się linki prowadzące do zewnętrznych stron naszych partnerów.
Jak wygląda rak sromu?
U młodych kobiet rak sromu najczęściej jest powiązany z zakażeniem HPV, natomiast u starszych pacjentek przyczyną są głównie zaniedbane, przewlekłe stany zapalne narządów rodnych. Na wczesnym etapie typowym objawem raka sromu jest intensywne swędzenie okolic intymnych, zazwyczaj ignorowane lub traktowane jak zwykła infekcja niewymagająca specjalistycznego leczenia.
Inne objawy to guzki (najczęściej na wargach sromowych) lub owrzodzenie, dość łatwe do rozpoznania, jeśli kobieta często się zgłasza na kontrolne badania ginekologiczne. W niektórych przypadkach chorobie towarzyszy ból, krwawienia z pochwy, zaburzenia mikcji, dyskomfort podczas siedzenia - zwykle ma to związek z naciekaniem na sąsiednie tkanki.
Ze względu na rzadkie występowanie tego rodzaju nowotworu, obecnie nie przeprowadza się badań przesiewowych w kierunku raka sromu, dlatego tak ważne są regularne wizyty u ginekologa. Leczeniem raka sromu zajmuje się specjalista ginekolog onkolog, a na konsultację można się umówić m.in. w Onkolmed Lecznicy Onkologicznej.
Na czym polega leczenie raka sromu?
Ze względu na to, że większość pacjentek zgłasza się do onkologa zbyt późno, często podejmowane jest jedynie leczenie paliatywne, które ma na celu zmniejszyć ból oraz spowolnić tempo rozwoju raka, nie daje jednak szans na powrót do zdrowia. Jednak przy wczesnym rozpoznaniu raka sromu, gdy nie ma jeszcze przerzutów na okoliczne węzły chłonne, rokowania są całkiem dobre.
Główną metodą leczenia jest usunięcie warg sromowych razem z guzem, po czym pacjentka poddawana jest chemioterapii lub radioterapii. Usunięcie sromu nie wpływa na funkcjonalność pochwy i cewki moczowej, a wygląd okolic intymnych można poprawić dzięki operacji plastycznej - wargi sromowe są rekonstruowane z płatów skórno-mięśniowych pobieranych z mięśnia brzucha albo uda. Pacjentki, które nie kwalifikują się do zabiegu, mogą być poddane samodzielnej chemioterapii.
Źródło: https://www.forumginekologii.pl/artykul/nowotwor-sromu, https://onkologia.org.pl/pl/nowotwor-sromu-czym-jest
