Jakie warunki trzeba spełnić, by ogłosić upadłość konsumencką?

Upadłość konsumencka to proces mający na celu pomóc osobom przytłoczonym długami w uzyskaniu nowego startu finansowego. W Polsce warunki i tryb ogłoszenia upadłości konsumenckiej regulują przepisy Prawa upadłościowego oraz Kodeksu cywilnego. Kto może skorzystać z tej procedury?

Dodano 2024-03-18 00:00:002024-03-18
upadłość konsumenckafinanse
Jakie warunki trzeba spełnić, by ogłosić upadłość konsumencką?

W artykule mogą znajdować się linki prowadzące do zewnętrznych stron naszych partnerów.

Warunki ogłoszenia upadłości konsumenckiej - kiedy jest możliwa?

Aby skorzystać z procesu upadłości konsumenckiej, należy spełnić szereg warunków. Zaliczane są do nich w szczególności:

Status konsumenta

Podstawowym warunkiem do ogłoszenia upadłości konsumenckiej jest bycie konsumentem, czyli osobą, która nie prowadzi działalności gospodarczej. Procedura ta nie jest zatem przeznaczona dla osób prowadzących własne firmy.

Niezdolność do spłaty długów

Dłużnik musi wykazać niezdolność do spłaty zadłużenia i niezdolność ta nie może mieć charakteru tymczasowego. Powinien to być stan trwały, którego nie można łatwo rozwiązać innymi środkami. Przyjmuje się, że minimalny czas niewypłacalności to 3 miesiące.

Majątek

Dłużnik nie musi posiadać wystarczającego majątku na pokrycie swoich długów. Można zatem ogłosić ją nawet wtedy, gdy nie dysponuje się dużymi aktywami.

Wniosek o upadłość konsumencką

Upadłość konsumencka nie następuje automatycznie. Wymaga to oświadczenia sądu. Dłużnik lub jego wierzyciele mogą wszcząć postępowanie upadłościowe poprzez złożenie wniosku do sądu.

Postępowanie upadłościowe - na czym polega?

Aby ogłoszona została upadłość konsumencka, konieczne jest przejście przez kompleksową procedurę, która obejmuje poniższe etapy:

  1. Złożenie wniosku o upadłość konsumencką

Pierwszym krokiem jest sporządzenie i wysłanie do sądu wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. W tym celu można skorzystać z pomocy specjalistów, których domeną jest upadłość konsumencka Katowice to jedno z wielu miast, gdzie można się udać do nich po poradę.

  1. Decyzja sądu

Po otrzymaniu wniosku o ogłoszenie upadłości sąd rozpatrzy sprawę i podejmie decyzję w oparciu o przedstawiony materiał dowodowy oraz obowiązujące przepisy prawa.

  1. Powołanie syndyka

W przypadku ogłoszenia upadłości konsumenckiej sąd może wyznaczyć syndyka nadzorującego postępowanie upadłościowe. Jego rolą jest zarządzanie majątkiem dłużnika, weryfikacja roszczeń wierzycieli i dystrybucja dostępnych środków. Efektem procesu upadłościowego może być też umorzenie niektórych długów, zwalniając dłużnika z prawnego obowiązku ich spłaty.

  1. Spłata długów

Dłużnik reguluje swoje zadłużenie zgodnie z planem spłaty przygotowanym przez sąd. Po jego realizacji następuje oddłużenie. Zwykle proces ten trwa 3 lata.

Kancelaria Syndyka-Doradcy Restrukturyzacyjnego Sp. z o.o.
ul. Glogera 4/4, 42-217 Częstochowa
Tel.: 883 615 777 / biuro@doboszkancelaria.pl

Materiał partnera

Wszystkie nazwy firm, logotypy, dane kontaktowe zostały wykorzystane wyłącznie w celach informacyjnych, i są własnoscią odpowiednich firm. W przypadku chęci ich modyfikacji lub usunięcia prosimy o kontakt.

2009 - 2025 © Copyrights Katalog firm i stron internetowych efipo.pl * opinie i komentarze o firmach * projekt i wykonanie: web-art.pl & nonomedia.pl

Strona wygenerowana w 0.008 sek.