Kiedy warto wybrać projekt domu z antresolą?
We współczesnym budownictwie bardzo modne są otwarte, duże przestrzenie. To nie tylko brak ścianek działowych, ale też rezygnacja z budowy oddzielnych pięter - zamiast dwóch kondygnacji w domu pojawia się nowoczesna antresola. Kiedy takie rozwiązanie jest polecane?
W artykule mogą znajdować się linki prowadzące do zewnętrznych stron naszych partnerów.
Jak wygląda antresola?
Antresola tym się różni od piętra, że nie stanowi samodzielnej kondygnacji, ile jest czymś w rodzaju balkonu otwartego na przestrzeń poniżej. Ze względu na swoją konstrukcję bywa też nazywana półpiętrem - dzieli pomieszczenie, ale tylko częściowo, i zwykle nie jest zabudowana tak, by tworzyć pokój zamknięty ścianami z każdej strony.
Antresola, ze względów bezpieczeństwa, od tej otwartej strony najczęściej wykończona jest balustradą, na przykład z drewnianych szczebelków albo mocnego szkła. Wejść można na nią po schodach, przy czym rzadko kiedy są one pełnowymiarowe, jak te prowadzące na piętro - przeważnie mają ułożenie spiralne albo przypominają drabinkę, dzięki czemu zajmują mniej miejsca, a w niektórych przypadkach da się je nawet złożyć bądź przesunąć, powiększając w ten sposób przestrzeń na dolnej kondygnacji.
Co daje budowa antresoli?
Oczywiście dodatkową przestrzeń, a budowa antresoli wychodzi taniej od stawiania dodatkowego piętra. Często antresole pojawiają się w małych domkach, przeznaczonych na działki o niewielkich rozmiarach, choć na projektyzwizja.pl znaleźć można też przestronne domy stodoły z antresolą - udaje się w ten sposób uzyskać większą przestrzeń mieszkalną, ale zarazem całość będzie otwarta dla wszystkich, co sprzyja integracji domowników.
Antresola świetnie się sprawdzi zarówno w domach z dachem płaskim, jak i tym dwuspadowym, a jeśli parter jest mocno przeszklony, to nie trzeba nawet budować dodatkowych okien na półpiętrze, co jeszcze bardziej obniży koszty inwestycji.
Antresola w domu - zalety i wady
Dzięki antresoli dom nabiera unikalnego charakteru, a przestrzeń mieszkalna wydaje się większa. Antresolę można postawić w już gotowym domu i to dużo prostsze niż rozbudowa o drugie piętro - jest tańsza i nie trzeba mieć zezwolenia, jeśli projekt nie zakłada przesuwania ścianek działowych.
Wadą jest to, że antresola nie będzie samodzielnym, zamykanym pokojem zapewniającym całkowitą prywatność, a w sezonie grzewczym może być problem z utrzymaniem komfortowej temperatury na obu poziomach.
Ceramika Tubądzin - jakość i styl w Twoim WnętrzuDomy na zgłoszenie - szybka budowa bez zbędnych formalnościMateriały budowlane a koszt budowy: jak zaoszczędzić na materiałach bez kompromisów?Czy warto zainwestować w gont bitumiczny? Czy to pokrycie dachowe warte swojej ceny?Typy nakrętek i ich zastosowanieCzym jest inteligentny dom i jakie realne korzyści wnosi w życie każdego mieszkańcaOptymalne wykorzystanie dźwigów terenowych w mieścieMetody renowacji posadzek betonowychCzym wyróżnia się deweloper godny zaufania?Łazienka Burlington - stwórz wnętrze w stylu retroDlaczego warto sięgnąć po panele Berry AllocCeramika Color - Twój sposób na wymarzoną łazienkęPozwolenie na kontener - jak je uzyskać?Wypożyczalnia sprzętu budowlanego - klucz do efektywnego budowaniaWpływ rozwoju infrastruktury komunikacyjnej na ceny nieruchomościCiepłe okna - wszystko co musisz wiedziećNiezbędne narzędzia do bezpiecznego odśnieżania dachówWprowadzenie do obsługi geotechnicznej w budownictwieKiedy wyburzenia budynków są konieczne?